- Pociťujete diskomfort pri nosení kontaktných šošoviek?
- Vnímate svrbenie, hlien, či občasné zahmlené videnie?
- Cítite nepríjemný pohyb kontaktnej šošovky na oku?
- Je pre vás nosenie šošoviek nepohodlné alebo ich na oku už neznesiete?
Pravdepodobne trpíte „GIGANTOPAPILÁRNOU KONJUNKTIVITÍDOU spôsobenou nesprávnym nosením kontaktných šošoviek“ (tzv. CLGPC = contact lens induced papillary conjunctivitis). Vyskytuje sa nielen u počiatočných nositeľov kontaktných šošoviek, ale aj u ľudí, ktorí kontaktné šošovky nosia roky a nikdy s nimi nemali žiadne problémy. CLGPC prichádza pomaly a rafinovane, počas niekoľkých týždňov. Ochorenie má alergický a zápalový charakter. Liečba je zdĺhavá a často je pri nej potrebné nosenie kontaktných šošoviek značne obmedziť alebo úplne vylúčiť. Následkom môže byť aj dlhodobá netolerancia kontaktných šošoviek.
CLGPC sa zaraďuje medzi alergické konjunktivitídy (tj. zápaly spojiviek). Postihuje tarzálnu spojivku horného viečka (obrázok ukazuje prevrátené horné viečko pod zväčšením na štrbinovej lampe) a najčastejšie sa vyskytuje pri používaní mäkkých kontaktných šošoviek.
Normálna tarzálna spojivka je ružovkastá a má mikropapily s veľkosťou menšou ako 0,3mm. Pri CLGPC sa však papily zväčšia na 1mm a viac. Zväčšené papily či pľuzgieriky si môžete predstaviť ako bubienky na bublinkovej fólii, ktoré ste ako deti radi praskali.
CLGPC je spôsobená alergickou reakciou na depozitá v kontaktnej šošovke a reakciou na mechanické dráždenie horného viečka povrchom kontaktnej šošovky.
Vyskytuje sa hlavne pri nesprávnom dodržiavaní hygienických návykov (čistenie, skladovanie kontaktných šošoviek) a pri prenášaní kontaktných šošoviek (tj nosíte ich dlhšie ako je povolené výrobcom – mesačné napríklad 5 týždňov).
Zo začiatku budete pociťovať mierny diskomfort pri nosení kontaktných šošoviek, budete ich na oku cítiť viac ako predtým a vnímať aj občasné zahmlené videnie spôsobené zvýšenou produkciou hlienu a depozitami na kontaktnej šošovke. Hlien môžete vnímať v oku hlavne ráno po zobudení. V pokročilejšom štádiu je diskomfort taký zjavný, že šošovky na očiach neznesiete, spojivka je červená, zhrubnutá a opuchnutá.
V každom prípade je potrebné navštíviť lekára alebo optometristu, ktorý vám kontaktné šošovky aplikoval. Ten vaše oko preskúma cez štrbinovú lampu a na základe zistení odporučí vhodné riešenie, ktoré závisí od stupňa ochorenia. Niekedy postačí zmena typu kontaktnej šošovky (iný priemer, zakrivenie, materiál), zmena periodicity alebo dĺžky nosenia, zmena čistiaceho roztoku, starostlivejšie čistenie a skladovanie šošoviek. Inokedy bude potrebné šošovky na určité obdobie úplne vysadiť. Ak je potrebné aplikovať liečivo, presné dávkovanie a dĺžku liečby určí lekár. Ćasto ide o kombináciu antihistaminík a stabilizátorov žírnych buniek (napr. kromolyn sodný 2%).
Pri nenosení kontaktných šošoviek odznejú symptómy ako svrbenie, začervenanie, hlien do 2 týždňov. Papily sa však dostanú do pôvodného stavu až približne po 6-tich mesiacoch nenosenia kontaktných šošoviek. Z dlhodobého hľadiska sa CLGPC môže vrátiť.